Babáink és kutyáink együtt a családban

Érvek, ellenérvek, tanácsok
Életre szóló élmény a barátság egy kutyával vagy egy macskával. Természetes, hogy aki ezt megtapasztalta, a gyerekének is szeretne hasonlót. De vajon hogyan lehet megteremteni a harmóniát, amiben a kisgyerek és a társállat is biztonságban él együtt?
A Szily család két menhelyről hozott, egy év körüli vizslával élt együtt, amikor megérkezett hozzájuk a baba. - Mindig volt kutyánk, én is így nőttem fel. Nem aggódtunk, sokkal inkább az volt a cél, hogy a gyerek az első pillanattól kezdve kutya közelében éljen - meséli az apa.
- Ilyenkor a legtöbb családban persze fölmerül, hogyan élhet a baba mellett két kutya úgy, hogy a megfelelő higiéniai körülmények is megmaradjanak. Mi azonban azt valljuk, hogy a teljesen steril környezet nem jó, nincsen rá szüksége a kicsinek. Természetesen vannak ésszerű határok. Ilyen például, hogy a gyerekszoba tabu.
A pici hathetes koráig nem engedtük, hogy megnyalja vagy hozzáérjen a kutya, azóta viszont enyhült a szigor, kezd kialakulni a kapcsolat a baba és a kutyusok között. Megmosolyogtató, ahogyan mostanság megpróbálja a baba figyelmét felkelteni a kutya. Előfordul, hogy szoptatás alatt odahozza a játékait, és leteszi a kicsi elé, mert szeretné, ha játszanának. A baba erre persze még nem reagál, de a kutya nem adja föl.
- Ha a családnak már volt kutyája a gyermek születése előtt, az egy másik, egyszerűbb élethelyzet - magyarázza dr. Fok Éva állatorvos. - Ilyenkor inkább csak össze kell szoktatni az állatot a kisbabával. Az első időszakban azonban fokozattan kell figyelni a már régi "családtagra" is, hiszen a viselkedése, reakciói megváltozhatnak a baba közelében. Azokon a szokásokon, amelyek a baba érkezése előtt voltak a kutyus életében (sétálás, étkezések ideje), nem érdemes változtatni, az maradjon biztos pont.
Ha a család a baba érkezése előtt nem volt túl szigorú a higiénia terén, akkor egy-két dolgon a kicsi érkezése után azért érdemes változtatni. Különösen igaz ez a lakásban tartott kutya esetében. A szükséges oltásokra és a rendszeres féregtelenítésre is nagyon fontos ügyelni, sőt a szakember szerint akár egy évben egyszer egy bélsárvizsgálat is hasznos lehet.
Az állat gondoskodni tanít
Muhi Mária gyerekpszichológus szerint örömteli, ha van valamilyen társállata a kisgyereknek, mégis fontosnak tartja hangsúlyozni az ellenérveket is. Az állattartás ellen szóló egyik legfontosabb érv, ha a szülők játékszernek szánják az állatot, így akarnak örömet szerezni a gyereknek. Ezzel viszont súlyos hibát követ el a szülő, hiszen nem azt tanulja meg a gyerek, ami az állattartás értelme lenne, a felelősséget és a gondoskodást.
Pedig az állattal való együttélésnek éppen az lenne a célja, hogy a gyerek megfigyelje, mire is van szüksége a kutyának vagy a nyuszinak, figyelembe vegye az igényeit, és így megismerje a gondoskodás néha monoton, de sok örömet is adó dimenzióit.
Fontos, hogy megfelelő korban és megfelelő állatot válasszunk a családba - mondja a gyerekpszichológus. Sok múlik azon is, hogy volt-e már állat a családban, a szülő mennyire ért az állattartáshoz. A szakember szerint kifejezetten jó, ha már egész kicsi kortól fokozatosan, a szülővel együtt megtanulja a gyerek, hogy hogyan kell vigyázni egy élőlényre. Már az egészen picikre is rá lehet bízni apróbb részterületeket. Éppen azért, mert a gyerekre még hosszú évekig csak részben lehet számítani, a felelős állattartás része lenne az is, hogy a szülők felmérjék, milyen erőforrásaik vannak.
Baba mellé kutya?
Dr. Fok Éva állatorvos is osztja ezt a véleményt: - A napokban beszéltem egy fiatalemberrel arról, hogy a párja kismama, és vajon tarthatnak-e kutyát ebben az élethelyzetben, mert nagyon aggódnak a toxoplazmafertőzés miatt. Bár a szakember megnyugtató választ adott a telefonálónak a betegséget illetően, de felvetett egy ennél fontosabb kérdést: érdemes-e még egy kiskutyát is vállalni egy olyan időszakban, amikor a család új élethelyzetre készül, hiszen hamarosan gyermekük születik.

Ne csak a gyermek játszópajtásának tekintsük a kutyát
A kölyökkutyára sok időt kell szánni. A kutyának kiskorában kell megtanulnia a szobatisztaságtól elkezdve a családi élet szabályaiig sok mindent. Ha ebben az időszakban elmarad ez a tanulási folyamat, nem érti meg a kutyus, hogy ki a falkavezér, mik a szabályok, akkor később már nehezebben nevelhető. A rosszul vagy egyáltalán nem nevelt kutya viszont problémás, sőt veszélyes is lehet.
A pici baba és a családba újonnan érkező kölyökkutya nem egy optimális páros a szakember szerint, a babának is most kell megtanulni, hogy ne húzza-nyúzza a kutyát, és ebben az időszakban kéne a kutyát is nevelni.
Legót kis gazdája nevezte el
Réz Tímea is a nehézségekről mesél. Tímea másfél éves kisfia, Miló mellé kapott egy négy hónapos kiskutyát is rokonaitól. - Utólag azt gondolom, nem volt jó ötlet a baba mellé kölyökkutyát hozni, mert rengeteg energiát igényel ez a felállás, ha felelősséggel vállalunk állatot. Mivel elsősorban a babáé minden figyelem, rengeteg pluszenergiát kívánt meg tőlünk, hogy a kutya se járjon rosszul. Az sem volt könnyű, hogy Miló is megtanulja, a kutyának is jár a nyugalom.
Eleinte arra is volt példa, hogy bár a kutya aranyos Milóval, azért kölyökkutyához méltóan neveletlen volt, harapdált minket játékból, és a kisfiam ehhez még túl pici volt. Persze Legó, akinek a nevet tulajdonképpen a gyerek adta - mert hasonlít a Duplóban lévő foltos kutyára - mára igazán jó barátja lett a kisfiamnak.
- Komoly érzelmi kötődés is kialakult közöttük - folytatta Tímea. Ezt abból is láttuk, amikor egyszer apukám elvitte sétálni a kutyát, a kisfiam szomorú lett, nem értette, hogy miért vitte el a nagypapa Legót, és vajon visszahozza-e.
Vigyázat! A kutya, macska számos fertőző betegséget terjesztenek
A házi kedvencektől, kutyától, macskától elkapható, emberre is veszélyes fertőző betegségek száma száz felett van. A fertőzések változatosak: vírus, baktérium, gomba, egysejtű, féreg, külső élősködő is lehet, és a terjedés módja is többféle. Azonban az állatorvos szerint a legalapvetőbb személyi higiénia betartása mellett az állattartók minimálisra csökkenthetik a fertőzések veszélyét.
Ha a kutya elmegy...
A gyerekeket érdemes felkészíteni arra, hogy a kisállat élete bizony véges. - Nem kell, hogy napi szinten beszédtéma legyen - tanácsolja Muhi Mária -, de legalább egyszer elmondhatja a szülő, hogy az adott állat hány évet élhet, így valamennyire felkészülhet a gyerek, hogy a kapcsolat egyszer véget ér. Ha elpusztul az állat, nem kell titkolózni. Meg kell engedni, hogy elbúcsúzzon tőle a gyerek, megsirassa a pajtását.
Forrás: babaszoba.hu
Tetszett a cikk?
KedvencVilága cikkajánló

A hős rágcsáló
Cuki történetek, Cukis storyk
Hősiességéért aranymedállal tüntettek ki egy bombakereső óriáspatkányt

Kutya a családban
Cukiságaink, Cuki kutyák
Az ember legjobb barátja a kutya

Halászás
Cukiságaink, Állati cuki
Madárcsivitelésektől hangos a táj, tavaszt érezzük. A madarak halásznak a tavon.

A pulyka nevelése nem olyan nehéz, mint azt sokan hiszik
Cukiságaink, Állati cuki
A napos pulyka nagyon kis esetlen tud lenni.

Törpenyulam van! Hogyan neveljem?
Cukiságaink, Állati cuki
A kisebb lakásokhoz is remekül tudnak alkalmazkodni, ugyanakkor érdemes gondozásukra odafigyelni, hogy a legjobb kö ...

Csau-csau
Cukiságaink, Cuki kutyák
Kínában ezt a fajtát „bolyhos oroszlánkutyának” , „medvekutyának” és „kék nyelvnek” is nevezik.

Vidám képek!
Cukiságaink, Állati cuki
Bizonyított tény, hogy a kisállatok gyógyítják a depressziót. Nézzük meg a következő képeket, és ha esetleg ...

Kakaskák és testvéreik, puha kiscsibék I.
Cukiságaink, Állati cuki
Kiscsibék, melyek vidéken még ma is szinte minden udvarban megtalálhatók..
Kiscsibék keltek húsvétra!

Hörcsög a lakásban
Cukiságaink, Állati cuki
Ha már fontolgatjuk a hörcsög-gazdivá válást, akkor bizonyára az a kérdés is felmerült bennünk, hogy pontosan ...
KedvencVilága cikkajánló

Vándorsólyom
Cuki történetek, Cukis storyk
A vándorsólyom a sólyomfélék családjának az egyik legnagyobb elterjedési területtel rendelkező képviselője.

Tovább élnek azok, akiknek kutyájuk van
Cuki történetek, Cukis storyk
Számos oka lehet, hogy a kutyák miért vannak jótékony hatással gazdáik egészségére. A jótékony hatás az egy ...

Kutyás strand
Cukiságaink, Cuki kutyák
Nyaralás a család kedvenceivel.

Madárfiókát találtaml
Cukiságaink, Állati cuki
Mit tegyek, ha madárfiókát találok?

Különös barátság
Vidám cukiságok, Cuki humor
A kiscica és a boci különös barátsága.

Hörcsög a lakásban
Cukiságaink, Állati cuki
Ha már fontolgatjuk a hörcsög-gazdivá válást, akkor bizonyára az a kérdés is felmerült bennünk, hogy pontosan ...

Perzsa cica gyönyörű cuki cica.
Cukiságaink, Cuki cicák
Nagy, kerek feje, és ugyancsak nagy és kerek szeme barátságos kifejezést kölcsönöz a macska pofájának.

Vajon mennyi a súlyuk?
Cuki történetek, Cukis storyk
Állatgondozók osztottak meg 16 fotót arról, hogyan mérik meg az állatokat

Kölyökkutya nevelése I. rész
Cukiságaink, Cuki kutyák
A szeretetteljes és következetes nevelés az ember és kutya közötti békés, stresszmentes együttélés alapja.